Danbury & Little Baddow Horticultural Society
HomeProgrammeLatest NewsRelated LinksConstitutionTrophies & AwardsOpen GardensSpring ShowAutumn ShowPrivacy Policy
Trophies & Awards
trophies.JPG

The Society presents a range of trophies and awards at it's annual Flower Shows, including the prestigious RHS Banksian Medal.

AWARDED AT EACH SHOW
The Smart Plate - Best exhibit in the Cookery & Handicraft Section.
The Cookery & Handicraft Plate - Highest aggregate points in the Cookery Classes.
Garden Lovers Cup - Best floral exhibit (excluding Floral Art).
Ritchie Perpetual Trophy - For the highest aggregate of points in Section B Flowers
Greatrex Memorial Trophy - An exhibit of exceptional merit in any class which is not awarded another trophy - the President's choice.
The Cooper Cup - For the best exhibit in the Orchid Class
Mabel Retallack Plate - Best exhibit in the photography classes.
Hitchcock Trophy - Highest aggregate of points in the Photography Classes
The Walton Cup - An exhibit of exceptional merit in any Junior class which is not awarded another trophy - the President's choice.
Novices Cup - Best exhibit by a novice.
Ingledon Perpetual Cup -  Most outstanding arrangement Floral Art Section
Renee Nichols Trophy -  For the highest aggregate of points in the Floral Art Section

AWARDED AT THE SPRING SHOW
Spring Trophy - Most outstanding success in the Daffodil and Narcissus Classes.
The Philip Young - Memorial Trophy Best exhibit in the single Camellia class 28.
The Daffodil Society Bronze Medal and Diplomas - at the Judge's discretion.

AWARDED AT THE AUTUMN SHOW
Currie Dahlia Cup - Best exhibit in the dahlia classes, at the Judge's discretion
Danbury Flower Club - For the best Rose bloom at the Judge's discretion
Dawson Perpetual Trophy - Highest points total in all the fruit & vegetable classes
Thompson Perpetual Trophy - Highest points total in all classes except fruit & vegetables.
Doris Thorington - Highest aggregate of points in Floral Art classes in 2017
Wigan Perpetual Trophy - For the highest aggregate of points in all classes in 2017
(Restricted to members of Danbury & Little Baddow Women's Institutes).
Danbury Residents Trophy - For the highest aggregate of points in all classes in 2017best Rose bloom, at the Judge's discretion
Michael Patrick Trophy - For the highest aggregate of points in the Rose classes (42-46)
Maurice Lee Trophy - For the Rose with the best fragrance (class 46) to be judged by members during the afternoon of the show
Harkness Perpetual Cup - For the highest aggregate of points in the Rose classes
Horseshoe Nurseries Bowl - For the best exhibit in the ‘Bowl of Roses' Class 45
Wackerill Miniature - Highest aggregate of points in 2017 Juniors age 10-16
Bailey Cup - Highest aggregate of points in 2017 Juniors age under 10
The R.H.S Banksian Medal - Most points overall in the horticultural classes, i.e. fruit,
vegetables and flowers.

Top Tray 1st, 2nd and 3rd prizes for class 28.
Top Vase 1st, 2nd and 3rd prizes for class 30.

 



Prizes Presented at the Latest Shows

 

 

Trophies Awarded in 2018

TROPHY

SPRING 2018

AUTUMN  2018

The Smart Plate

Mrs Barbara Smith

Mrs Barbara Smith

The Cookery & Handicraft Plate

Mrs Barbara Smith

Mrs Barbara Smith

Garden Lovers Cup

Mrs Christine Sparkes

Mr Dennis Wakefield

Greatrex Memorial Trophy

Mrs Judith Wall

Mrs Jackie Sibthorp

Ritchie Perpetual Trophy

Mrs Christine Sparkes

Mr Dennis Wakefield

The Walton Cup

Miss Olivia Janes

Miss Olivia Janes

Novices Cup

Mrs Celia Ebrahimi

Not Awarded

The Cooper Cup

Mr Laurence Jones

Mr Laurence Jones

Mabel Retallack Plate

Mrs Valerie Coe

Mr Barry Coe

Hitchcock Trophy

Mr Barry Coe

Ms Sabah Ebrahimi

Ingledon Perpetual Cup

Mrs Eileen Massow

Mrs Eileen Massow

Renee Nichols Trophy

Mrs Eileen Massow

Miss Joan Brazier

Spring Trophy

Mrs Christine Sparkes

 

Philip Young Memorial Plate

Mrs Jan Dunne

 

Daffodil Society Best Bloom

Mrs Kathryn Wilkinson

 

Daffodil Society Medal

Mrs Kathryn Wilkinson

 

Currie Dahlia Cup

 

Not Awarded

Danbury Flower Club

 

Mr Dennis Wakefield

Danbury Residents Trophy

 

Mrs Christine Sparkes

Dawson Perpetual Trophy

 

Mrs Jackie Sibthorp

Thompson Perpetual Trophy

 

Mr Dennis Wakefield

Doris Thorington Trophy

 

Mrs Eileen Massow

Michael Patrick Trophy

 

Mr Dennis Wakefield

Harkness Perpetual Cup

 

Mrs Christine Sparkes

Horseshoe Nurseries Bowl

 

Mr Dennis Wakefield

Maurice Lee Trophy

 

Mr Dennis Wakefield

Wigan Perpetual Trophy (WI)

 

Mrs Christine Sparkes

Wackerill Miniature

 

Miss Olivia Janes

Bailey Cup

 

Miss Hannah Sturrock

Top Tray - 1st

 

Mr Clive Norton

Top Tray - 2nd

 

Mrs Jackie Sibthorp

Top Tray - 3rd

 

Not Awarded

RHS Banksian Medal

 

Mrs Jackie Sibthorp

Top Vase - 1st

 

Mr Dennis Wakefield

Top Vase - 2nd

 

Mrs Alex Archard

Top Vase - 3rd

 

Not Awarded